Арсенал унищожи Уест Хем, докато Деклан Райс доминира в старата страна при завръщането си - 5 точки за разговори
Снимка: mirror.co.uk
The Mirror | 2024-02-11 | 18:33:52

Наклонът към титлата на Арсенал продължава, след като артилеристите унищожиха Уест Хем с победа с 6-0, която включва четири гола през първото полувреме.

Тъй като съперниците за титлата Манчестър Сити и Ливърпул записаха победи в събота следобед, натискът върху хората на Микел Артета беше да направят същото. Рекордното подписване на топчиите Деклан Райс беше обект на освирквания в началото и преди началото на мача и всеки път, когато владееше топката, нямаше никаква враждебност в другата посока, като халфът аплодираше феновете на чуковете, докато си проправяше път към вземете ъглов удар.

Арсенал в крайна сметка направи своя ранен натиск отчитащ, с Уилям Салиба под ръка, който кимна у дома от корнера на Райс. Миг по-късно Букайо Сака остави в леглото демоните на дузпите от Уест Хям от миналия сезон, правейки това, което не можа последния път, за да вкара точния си удар, след като беше повален от Ареола.

Отборът на Артета не свърши с това , като Райс регистрира още една асистенция, след като Габриел Магалаес отново се записа в протокола. Бразилският национал беше оставен с твърде много пространство и последва стъпките на партньора си в централния защитник, за да изведе Арсенал до три гола.

И все пак предстоеше още повече преди съдийския сигнал за полувремето. Мартин Одегард намери Леандро Тросард с прецизен пас, а белгийският национал свърши останалото, забивайки удара на групата, но завърши равенството като състезание преди паузата.

Топчиите надушиха кръв в второто полувреме и ако второто на Сака, петото на Арсенал раздразни феновете на домакините - Райс, който стреля с гръм от външната страна на наказателното поле, определено ужили. Толкова удобни бяха Арсенал, че Артета дори избра да предаде 16-годишния Итън Нванери няколко минути преди края.

Mirror Football анализира пет точки за говорене от една от най-впечатляващите победи на Арсенал този сезон над мрачно Уест Хем.

1. Специалисти по стандартните фигури

Решението на Артета да наеме треньора на стандартните фигури Никола Жовер се оказа вдъхновение, тъй като в момента изглежда всяка мъртва топка завършваше с гол за Арсенал. През този сезон "артилеристите" са най-смъртоносният отбор във Висшата лига от сетове, със зашеметяващите 17 гола.

Първият следобед дойде, когато корнерът на Райс намери главата на Салиба, след всеки нападател на Арсенал нагоре в уникална дълбока позиция, с множество жълти фланелки, всички заемащи задната греда. Гледката на Джоувър, който върви напред към горната част на техническата зона за всеки корнер и свободен удар, вече е обичайна.

Каквото и послание да предава, очевидно работи, като Арсенал реализира от свободен удар три минути след като Сака отбеляза от точката. Габриел Магалаес, който никога не се свени да изскочи с гол, отбеляза своя четвърти гол през кампанията.

От този момент нататък всеки корнер и свободен удар на Арсенал предизвикваше нервно ахване в секциите на верните на Уест Хем, които се страхуваха от най-лошото.

2. Забележителното завръщане на Райс

Когато той реши да напусне Уест Хем за Висшата лига и наистина съперник на Лондон в Арсенал, Райс щеше да е наясно, че това ще раздели мненията сред верните на Чуковете.

Като се има предвид това, вероятно той също е мечтал за триумфално завръщане на стария си терен, когато дойде времето да се изправи срещу Уест Хем на Лондонския стадион. През ноември Райс излезе от резервната скамейка по време на поражението с 3-1 в Carabao Cup, но това беше това, което наистина имаше значение.

Този път той показа запазена марка за битка в средата на парка, смесено с техническия усет, който оправдава цената на Райс от £105 милиона. Доминирайки и диктувайки разиграванията със своето темпо, бившият чук дори успя да си направи две асистенции, след като неговият корнер и свободни удари бяха отбелязани съответно от Салиба и Габриел.

„Още 10 години, още 10 години Деклан Райс" прозвуча от гостуващия край, за да добави още една обида към контузията за феновете на домакините. Представете си радостта им, когато той вкара шестия удар на Арсенал от дистанция.

Той не празнува, въпреки че голът си заслужаваше и скоро бе провален. Докато напускаше терена, Райс беше аплодиран от феновете, които някога го боготворяха, и той отвърна на жеста.

3. Звездата на Сака продължава да блести

Досега е ослепително очевидно за почти всички, че Сака е един от най-добрите атакуващи таланти във Висшата лига. Сега предстои дискусия дали той е най-добрият възпитаник на академията на Арсенал.

Разбира се, той не може да се похвали със списъка с почести на Ашли Коул или дори на Сеск Фабрегас (ако се брои), но отново и отново, когато неговата страна има най-голяма нужда от него, Сака е този, който се намесва. Той имаше смелостта да изпълни дузпата през първото полувреме въпреки кошмара от миналия сезон, докато второто му бе нещо, което нито един вратар не би могъл да спре.

4. Нещастната година на Hammers продължава

Победата на Арсенал означава, че серията от нулеви победи на Уест Хем във всички състезания през 2024 г. продължава, което само увеличава натиска върху мениджъра Дейвид Мойс.

Босът на "чуковете" беше обект на критики през последните седмици, като някои предполагат, че би било най-добре и двете страни да се разделят в края на сезона. Въпреки че този резултат само ще засили вярата на тези, които имат тази позиция, сезонът на Уест Хем до момента беше труден за анализиране.

Заради цялата обреченост и мрак, победа днес би означавала Hammers успяха да постигнат същото количество победи през този сезон, както през целия минал сезон (11). Като се има предвид това, силното „Оле“, което прозвуча от края на гостите, би било трудно да преглътне дори и за най-големия привърженик на Мойс.

Да отстъпиш шест на свой терен на пряк съперник в Лондон, докато вашият бивш капитан вкарва шестия, беше достатъчно, за да вдъхнови масово изселване много преди Крейг Поусън да свири свирката на края.

5. Какво означава това за надпреварата за титлата

Ако феновете на Манчестър Сити и Ливърпул смятаха, че този сезон ще бъде връщане към нормата и ще видят как само двамата се борят за титлата, изглежда, че са предстои още нещо.

С желание да докаже, че титлата от миналия сезон не е случайност, Арсенал на Артета изглежда по-квалифициран да спечели лигата този път. Това беше доминираща победа на терен, който напоследък създаде много главоболия на артилеристите, изпращайки послание към техните съперници за титлата в процеса.

След труден период между Коледа и Нова година, Артета беше наясно неговата страна се нуждаеше от вдъхновена форма. Сега те записаха четири победи в лигата от четири от началото на годината.

През миналия сезон Арсенал действа като определящ темпото през по-голямата част от сезона, но последните няколко седмици предполагат, че артилеристите се чувстват по-комфортно като част от преследваната група, тъй като те се стремят да постигнат форма в точния момент.

и получавайте ежедневната си доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия

Източник: mirror.co.uk